Monitoring owulacji

Gdy starania o dziecko okazują się bezskuteczne, para szuka przyczyny tych niepowodzeń. Jednym z nich w przypadku kobiety może być problem z owulacją. Dlatego lekarze coraz częściej zachęcają przyszłe mamy do monitorowania cyklu za pomocą USG. Na czym polega taka diagnostyka i jak może pomóc przy staraniach o dziecko?

Monitoring owulacji jest podstawową metodą w diagnostyce niepłodności u kobiety. Jest nieskomplikowana i całkowicie bezbolesna, jednak wymaga wykonania badania w ściśle określonych dniach, których nie można przegapić podczas miesięcznego cyklu. Lekarze najpierw określają długość kobiecego cyklu, a następnie tuż przed owulacją zaczynają monitoring. Szacuje się, że wymagane są co najmniej 3 wizyty w gabinecie ginekologicznym, aby uzyskać niezbędne informacje.

Jak przebiega monitoring owulacji?

Lekarz pod obserwacją USG (dopochwowego) określa cechy pęcherzyków. Ich ilość, wielkość oraz tendencję wzrostową. Najważniejszym w całym badaniu jest pęcherzyk Graffa, w którym to kryje się (lub nie w przypadku cyklu bezowulacyjnego) komórka jajowa, która jest potrzebna do zapłodnienia. Prawidłowa owulacja sprawia, że pęcherzyk Graffa pęka pod koniec procesu, uwalniając komórkę gotową do kontaktu z najszybszym i najsilniejszym plemnikiem. Ponadto, podczas monitoringu owulacji ginekolog określa również strukturę endometrium. Jest to błona śluzowa macicy, która stanowi „poduszkę” dla zapłodnionej komórki jajowej, aby mogła się w odpowiednich warunkach rozwijać. Zbyt cienka ścianka może powodować samoistne poronienie.

Diagnostyka czy coś więcej?

Zasadniczym pytaniem jest to, które dotyczy sensu wykonywania monitoringu owulacji. Dostępne są przecież domowe testy do określania czy komórka jajowa się uwolniła (a wraz z nią hormony, które są wyznacznikiem). Można też obserwować temperaturę ciała czy śluz w pochwie. Jednakże w momencie, gdy powstają problemy ze wzrostem pęcherzyków lub ich pękaniem, lekarz po takim monitoringu owulacji może dopasować metody leczenia. Kiedy wspomagać farmakologicznie organizm kobiety oraz jaki typ leków zalecić – czy na wzrost pęcherzyków, endometrium czy zastrzyki hormonalne (lub tabletki) na pęknięcie pęcherzyka Graffa, by uwolnić komórkę jajową.